Lennundusettevõte Nordic Aviation Group (Nordica) alustas 1.augustil ümberpööramisprotsessi, tuues ettevõtet nõustama rahvusvahelise konsultatsioonifirma, kelle ülesanne on lennundusfirma pööramine kasumlikkusele.

"Viimastel kuudel on Nordica majanduslik olukord järsult halvenenud ning ettevõtte tulud on osutunud oodatust oluliselt väiksemaks. Kulud ületavad märkimisväärselt tulusid," lausus Nordic Aviation Groupi nõukogu esimees David O'Brock. "Olukord lennundusturul on väga keeruline - hilinenud on liisitavad lennukid, millega Nordica pidi kliente teenindama, puudu on nii töötajatest kui tehnikast, lennukite hooldusajad on pikenenud, kasvanud on kõigi sisendite kulud. Kõik need asjaolud kokku on viinud Nordica majandustegevuse kahjumisse."

Nordica lennuk üle mägede

Esialgsetel andmetel oli Nordic Aviation Groupi ehk Nordica ja XFly konsolideeritud kuue kuu koondkäive 54,9 miljonit eurot ja kahjum 7,2 miljonit eurot.

"Tagamaks ettevõtte jätkusuutlikkuse, otsustas nõukogu kooskõlastatult üldkoosolekuga tuua ettevõtte majanduslikult kindlale alusele ümber pööramiseks juurde rahvusvahelist lennunduse tippekspertiisi. Nõukogu otsustas palgata rahvusvahelise lennundussektori konsultatsioonifirma Knighthood Global, mille ülesandeks saab ettevõtte tegevuse ümber struktureerimine," lausus nõukogu esimees.

David O'Brocki sõnul on rahvusvahelise konsultatsiooniettevõttega sõlmitud lepingu pikkuseks kuni kuus kuud, sh vaadatakse selle käigus üle kogu ettevõtte tegevus ning kulude struktuur.

Nõukogu esimehe sõnul on kujunenud keerulise olukorra põhjuseks kõrvuti halbade väliste asjaolude kokkusattumisega ka eelmise aasta lõpus valitud liiga optimistlik laienemisstrateegia, mis omakorda on mõjutanud ettevõtte finantsolukorda.

"Nõukogu ootus on, et 1. augustil tööd alustanud ümberpööramise meeskond teeb juba lähiajal, hiljemalt septembri lõpuks, omapoolsed ettepanekud ettevõtte kasumlikule teele pööramiseks. Ootame nähtavaid tulemusi juba lähema paari kuu vaates, sh peavad ettevõtte rahavood olema püsivalt positiivsed," ütles David O'Brock.

Neljapäeval, 27. juulil tegi Nordic Aviation Groupi aktsionäride üldkoosolekul kliimaminister Kristen Michal ettevõtte nõukogule ülesandeks viia Nordicas läbi erikontroll senise tegevuse ja kujunenud olukorra hindamiseks. Nordica eesmärk on leida erikontrolli teostaja hiljemalt augusti lõpuks ning jõuda erikontrolli vaheraportini hiljemalt septembri lõpuks.

Eelmisel nädalal esitas Nordic Aviation Groupi senine juhatuse esimees Jan Palmér nõukogule taotluse ametist lahkumiseks. Nõukogu rahuldas juhatuse esimehe tagasiastumispalve 26. juulil.

Ettevõtte uueks juhatuse esimeheks nimetas nõukogu ümberpööramistiimi konsultantide juhi Remco Althuisi, kes on varem töötanud juhtivatel ametikohtadel mh lennufirmades KLM, Etihad Airways ja Air Seychelles.