Tere tulemast Viini!

Text: Boris Gubaidulin Photos: Jacek Dylag, Hrayr Movsisyan, Laurenz Kleinheider & Simon Matzinger, Unsplash Published: 15 | jaanuar | 2019

Viin on sihtpunkt, mis paneb muusika kõrvus helisema ja annab põhjust tantsukingad kaasa pakkida nii talvisel ballide hooajal, kevadel, kui toimub Viini Kevadfestival, kui ka südasuvise ImPulsTanz festivali jaoks. Tõepoolest, Viinis toimub aasta jooksul üle 450 balli, mis pakuvad kokku enam kui 2000 tundi tantsu- ja muusikaelamusi. Eredaid elamusi pakkuv Austria pealinn asub Tallinnast kõigest kahe lennutunni kaugusel ja juhib muide maailma edetabelit, kui parima elukvaliteediga linn – tere tulemast Viini!

Viin Wien Vienna Austria Photo Jacek Dylag Unsplash Nordica FlyNordica
Viin Wien Vienna Austria Photo Hrayr Movsisyan Unsplash Nordica FlyNordica

Lisaks avastamist väärivale kultuurielule pakub kirevas tänavapildis toimuv omapärast programmi, kus kõigil on oma roll täita. Poliitiliseltki on Viin praegu Euroopa keskpunktis, nii nagu Eesti ja Tallinn alles hiljuti – Austria on Euroopa Liidu eesistuja riik, tuues linna veelgi rohkem väliskülalisi ja üritusi. Viinis, mis on Euroopa suuruselt 10. linn, elab ligikaudu 1,8 miljonit inimest. See on umbes veerand kogu Austria elanikkonnast. Ilmselge, et selles metropolis kihab elu ööpäev läbi ja nii on see kindel „jah”-valik nii esmakülastajale, nädalavahetuse turistile kui ka linnas pikemalt aega veeta soovijaile. Igavaks ei lähe isegi siis, kui oled seal juba mõnda aega elanud, sest tegevust ja avastamist on kõigile.

Karli kirik Karlskirche St Charles Church Viin Wien Vienna Austria Photo Laurenz Kleinheider Unsplash Nordica FlyNordica

Euroopa kese, kus on kõigele mõeldud

Klassikalised kohad, mida Viinis lausa peab nägema, on Schönbrunni loss ja Hofburgi paleed – ühed tähtsamad kultuurimälestised Austrias. 5,4-kilomeetrine Ringstrasse on maailma üks ilusamaid puiesteid, millel on oluline koht nii riigi ajaloos kui ka kunstiloos. Ka Kunsthistorisches Museum Belverde ei ole pelgalt barokkpalee, vaid on koduks Austria väärtuslikemale kunstikogule – Gustav Klimti ja Egon Schieli teostele. Nautige kruiisi mõne Doonaul seilava parvlaevaga ning külastage viinamarjaistandusi, orgusid ja omapäraseid külakesi. Viini paadikruiisid on kindel valik, et saada hea vabaõhuelamus – nii näeb linna teise nurga alt, reisisaatjaks audiogiid.

Viini kesklinn Wien Vienna Austria Photo Jacek Dylag Unsplash Nordica FlyNordica

Viini kesklinn on kenasti jalgsi läbitav, rattateed on hästi arenenud ning jagamismajandus transpordivaldkonnas eesrindlik. CityBike Wienna kaudu saab linnarattaid kasutada nagu Tallinna Sixti omi. Sco2t motorollereid saab rentida minutiarvestusega, nagu ka DriveNow teenust, mis võimaldab minutiarvestusega kasutada uusi BMW ja Mini mudeleid. Patriootide rõõmuks on meie kodune Taxify Viinis täiesti saadaval, nagu ka Uber ja teised sõidujagamisplatvormid.

Kõik suuremad autorendid on esindatud ka südalinnas, mitte ainult lennujaamas. Seega on auto rentimine igati mugav ja kilomeetripiirang väiksem kui ühiskasutuses olevatel autodel.

Schoenbrunni loomaaed Schoenbrunner Tiergarten Zoo Viin Wien Vienna Austria Photo Simon Matzinger Unsplash Nordica FlyNordica

Ekstreemsemaid elamusi otsides on Viinis suurepärane valik sõiduvahendeid ka motohuvilistele – mootorrataste rent nii enduroks kui ka linnasõiduks. Kui linnaümbrus on suhteliselt tasane, siis meie jaoks Otepää kuppelmaastikust kõrgemad pinnavormid on juba tunniajase sõidu kaugusel.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis-talv 2018.