Rijeka: „Kuradile torpeedod, täiskäik edasi!”

Text: Anton Popov Published: 7 / sept / 2017

USA mereväe mitteametlik moto on omistatud admiral David G. Farragut’le, kes juhatas 1864. aastal Uniooni laevastikku Mobile’i lahe lahingus. Farragut kutsus selle käsuga oma lipulaeva kaptenit üles ründama Konföderatsiooni laevastikku. Siiski viitas ta pigem meremiinidele kui torpeedodele. Esimest iseliikuva torpeedo prototüüpi testiti aga kaks aastat hiljem Rijeka linnas Aadria mere rannikul. Vana veeskamisramp ning maailma esimese torpeedotehase jäänused on nüüdseks saanud turismiatraktsiooniks ja see on vaid üks selle ainulaadse linna paljudest vaatamisväärsustest.

Webp2.net resizeimage 3
Webp2.net resizeimage 4

Meri, mõtte- ja vaimuvabadus ning mitmekesisus on sajandite jooksul olnud Rijeka ajaloo nurgakiviks. Selle iidse linna rajasid kaks hõimu – liburni meremehed ja mägismaal elanud keldid. Rijeka on süvasadam ning sellepärast on see magus sildumiskoht mistahes laevastikule. See on ka üks põhjuseid, miks linn on olnud pidev vaidlusobjekt ja pika ajaloo vältel mitme valitseja all. Rijeka on kuulunud Rooma, Bütsantsi, Itaalia, Ungari, Austria ja Jugoslaavia režiimide alla ning on nüüdseks osa Horvaatiast. Aastatel 1920−1924 oli Rijeka autonoomne ning tuntud kui Fiume Vaba Riik. USA president Woodrow Wilson püüdis seda isegi Rahvaste Liidu koduks muuta. 

 

 

Suures poliitikas ihaldatud trofeeks olemine on Rijeka jaoks vastuoluline kogemus olnud. Ühelt poolt on linn üle elanud lugematuid sõdu ja näinud kibedat hävingut. Teisalt on iga uus valitseja jätnud oma jälje, muutes Rijeka ainulaadseks ajalooliseks mosaiigiks, mida tänapäeval nautida saame.

KINDLASTI KÜLASTADA

Webp.net resizeimage 79

Trsati loss 

Rohkem kui 500-aastane Trsati loss asub veelgi vanema, illüürlaste ja roomlaste rajatud ning korduvalt ümber ehitatud kindluse säilmetel. Nii nagu Rijeka linnal, vahetusid ka lossi valitsejad aastate jooksul ning XVII ja XVIII sajandil vajus umbes kahesajaks aastaks unustusse. Napoleoni sõdade ajal, pärast seda kui hoonet oli põgusalt külastanud Briti kuningliku mereväe kapten William Hoste, sai loss uue elu. Hoste kuulutas ennast kindral-kuberneriks ja andis lossi hiljem üle kaptenleitnant Laval Nugentile, kes renoveeris selle neogooti stiilis. See kuulus Nugenti perele kuni Teise maailmasõja lõpuni ning on tänaseks hästi säilinud ja kaunilt hooldatud vaatamisväärsus.

 

webp net resizeimage 8rWlG

Kantrida staadion 

See jalgpallistaadion ei ole kindlasti kõige suurem, kuid seda peetakse tihti maailma üheks tähelepanuväärseimaks spordiplatsiks. Asetsedes kitsal maa-alal mere ja kaljude vahel, pakub see vaateid, mis võistlevad siin peetavate mängudega. Tõenäoliselt peaksite kiirustama, kui soovite näha staadionit sellisena nagu see praegu on. Tänavu lammutatakse vana staadion uue ja ambitsioonika projekti nimel. Kantrida uus staadion saab olema tipptasemel rajatiste ja praeguse 10 000 asemel 14 000 isekohaga meistriteos. Aeg näitab, kas uus staadion kujuneb sama võluvaks ja kuulsaks kui praegune. 

 

Webp.net compress image 2

Tuhande saare võidusõit 

Rijeka korraldab seda noort, kuid paljutõotavat regatti viiendat korda 14.−24. septembrini. 

Sõidetakse kahes osas: Rijekast Tivatini Montenegros ja seejärel tagasi. Distants on 280 km ühes suunas, kuid see ei ole kaptenile ega navigeerijatele mingi käkitegu. Regatt läbib Kotori lahe Horvaatia rannikul, kus on arvukalt väikseid saari, mis muudab sõidu meeskondade jaoks keeruliseks ning paneb nende oskused proovile. Pealtvaatajate jaoks on see aga tõeline maiuspala. Lisainfo aadressil https://www.facebook.com/ThousandIslandsRace

Rijeka torpeedod 

Maist septembri lõpuni on Rijeka linnamuuseumis näitus teemal, millega linn kuulsaks sai – torpeedod. Väljapanek koosneb kogu maailma muuseumidest kogutud esemetest. Lisaks kurikuulsale relvale tutvustatakse 20. sajandi tehnoloogiat ja innovatsiooni. 

 

Laiendatud Rijeka 

Rijekasse reisides tasub laadida alla rakendus Rijeka Connect. See on põhimõtteliselt linna vaatamisväärsuste kaart, kuid tekitab ebatavalise kogemuse. Hoides telefoni horisontaalselt, töötab rakendus 2D-režiimis. Kui aga hoida telefoni püsti, siis loob see põneva kolmemõõtmelise täiustatud reaalsuse ning näitab sihtkohtade kaugust ja suunda sõltuvalt telefoni asukohast. Rakendus töötab ka võrguühenduseta, mis on oluline välisturistide jaoks. Lae Rijeka Connect alla aadressilt: http://www.visitrijeka.eu/Useful_Information/Mobile_applications

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis 2017