München armastab sind

Text: Laur-Hendrik Laanemaa Photos: Shutterstock Published: 8 / nov / 2017

MAAILMAKUULSA õllefestivali Oktoberfest kodulinn München on rikkalike traditsioonidega populaarne sihtpunkt Saksamaal phkuse veetmiseks, aga ka üks mugavaim ja kaasaegseim reisiteede alguspunkt laia maailma

Webp.net compress image 16
Untitled design 36

Merceri 2016. aasta uurimuse kohaselt valiti München turvalisuse ja elukvaliteedi poolest maailma linnade seas neljandale kohale. München on intelligentsi keskus: siin edentatakse kauneid kunste, keerulisi tehnoloogiaid, juhitakse aktsiaturge, kirjastatakse ning tegeldakse ettevõtluse ja innovatsiooniga.

München on kõige tihendamalt asustatud ala Saksamaal. Ühel ruutkilomeetril elab üle 4500 inimese ehk kaks korda rohkem kui Tallinnas. Linn tõmbab nii seiklejaid kui ka professionaale, kes otsivad tööd või uut kodu või mõlemat. Kuna Baieri pealinn on koduks suurkorporatsioonidele nagu BMW, Siemens, MAN, Linde, Allianz ja MunicRE, siis pole ime, et naaberriikide insenerid voolavad kokku just siia.

Turistidele pakub München mõnusat atmosfääri, võrratuid vaateid ja vaatamisväärsusi. Seda kõike on nii palju, et ei teagi, kust peale hakata. Tüüpiline Münchem on korraga nii traditsiooniline kui ka übermoodne, ent mitte vastanduv. Linn on tihedalt täis nii inimesi kui ka hooneid, aga ometi jätkub siin ruumi kõigile, sest nagu ütleb linna tunnuslause: "München armastab sind!"

Untitled design 37

München on jalakäijate linn. Siin on rohkelt jalakäijate kvartaleid. Tuntuimad muidugi Kaufingerstrasse ja Neuhauserstrasse, mis viivad Karlplatzist Marienplatzini ning mille servi palistavad tuntud brändide poed ja kaubamajad, stiilsed restoranid, kohvipoed, õlletoad ja pisikesed suveniirikauplused. Lastele peredele on sellised laiad tänavad ideaalsed, sest näiteks kuumal päeval võib valida tänavapoole, kus saab jalutada varjus. Samuti asub kogu linn suhteliselt tasasel maastikul, nii et sujuvalt pääseb liikuma ka lapsevankri ja ratastooliga. Münchenis on korralik jalgrattateedevõrk, laenutada saab rattaid, lasterattaid ja lapseistmega täiskasvanute rattaid.

KULTUURILINN. Münchenis on üle 50 muuseumi, ligi 60 teatri- ja kontserdisaali ning 300 kirikut. Mõned kohad, mida lihtsalt peab nägema.

Residenz Museum. Üks Müncheni tõmbenumbritest. Wittelsbachide dünastia valitses Baierimaad üle 700 aasta ja just see hoonetekompleks oli perekonna koduks alates 1508. aastast kuni Esimese maailmasõjani. Väljast on hoone tagasihoidlik, ent interjöör on luksuslik. Ajalooline väljapanek võtab enda alla pool lossi ja koosneb kõrgeauliku perekonna elustiili ja valitsemise museaalidest. Nii-öelda pilguheit sellele sajandipikkusele ilule tähendab vähemalt kahetunnist külastust.

Pinakothek der Moderne hoiustab ja näitab aga moodsa kunsti klassikuid.

Müncheni linnamuuseum. Annab hea ülevaate üle 850-aastasest linnast. Väljapanekud on koostatud tüütava sügavuseta, ent piisava datailsusega.Need on kronoloogilised ja jälgivad võtmeteemasid, mis on iseloomulikud just Münchenile.

BMW Welt ja BMW Museum. Siin kohtuvad tuliuus ja vana ehk autotootja hetkemudelid ja muuseumieksponaadid. Ebatavaline lahtiolekuaeg teeb BMW Welti külastamise veelgi lihtsamaks: astu sisse iga päev hommikust alates kuni südaööni. Muuseum on avatud tavapärasematel aegade.

 

Untitled design 38

München on kellade linn. Neid on kogu linnas: tänavanurkadel, kirikutornides, majafassaadidel, kohvikute uste kohal, isegi pargiväravatel. Võib koguni korraldada väikese võistluse, kes märkab päeva jooksul kõige rohkem kellasid.

München on käsitöö ja mänguasjade linn. Baierimaa on olnudläbi sajandite tuntud peene käsitöö meistrite poolest. Siin valmistatakse nukke, puunikerdustega mänguasju, sadat sorti kujukesi, metallist ja keraamikast ehteid ning muidugi kellasid.

PARKIDE JA TURGUDE LINN. Parke on Münchenis tõesti palju, kõik suured, lopsakad ja varjulised.

Olympiapark oma jalgpallistaadioni, järvede, kontserdilavade ja restoranidega valmis 1972. aasta Müncheni suveolümpiamängudeks.

Inglise park. Just siin veedavad paljud linnakodanikud pühapäevahommikuid. Linna suurimas, enam kui 350-hektarises pargis on nii jalgpalli mängivaid noorukeid, lastega peresid kui ka muhedaid vanapaare. Tasub märgata, et igal pargipingil on sildike ehk pühendus kellegi kallimale või tänu mõnele isikule tema teenete eest. 

Nymphenburgi loss. Mitme suure luigetiigiga lossipark on tutvumist väärt nii suvel kui ka talvel. Kohalikud käivad siin pinikul ja tervisesportimas.

Allianz Arena. Mücheni grandioosne jalgpallistaadion, mis pakub silmailu nii spordi- kui ka arhitektuurifännidele.

Viktualienmarkt. Südalinnas Peetri ja Pühavaimu kiriku kõrval asuv lahe koht, mida armastavad nii kohalikud kui ka külalised. Sealt leidub lilli, käsitööd, juur- ja puuvilju, gurmeetooteid, erinevaid söögikohti, rikkaliku valiku juustu ja sinki, sissetehtud oliive, soolaseid ja magusaid moose, seeni, trühvleid.

LINNAST VÄLJA. Müncheni lähedal leidub mägesid ja orge, imekauneid aasu, tormakaid ojasid ja kristallselge veega järvi. Vaheldusrikas loodus lubab mõnusat puhkust.

Münchenist vaid 40-minutilise autosõidu kaugusel lõunas on Euroopa kõrgeim ja üks ilusamaid mäeahelikke maailmas - Alpid. Siin jagub tegevust nii suurtele ja väikestele, talvel ja suvel, maa peal, õhus ja vees. Mäesuusatamisest, lohelennutamisest, taevasukeldumisest, kärestikusõidust kuni benji-hüpeteni välja. Samuti saab harrastada klassikalisi ja rahulikumaid spordialasid nagu mägirattasõit ja jalutamine.

Üks maailmakuuslamaid jalutusteekondi on põhja-lõunasuunaline, algab Müncheni peaväljakult Marienplatzilt ja jõuab välja Veneetsia vanalinna südamesse Piazza San Marcole. Aega võtab retk keskmiselt küll 16 päeva, ent on pingutust väärt tänu maailmatasemel matkamistaristule ja muinasjutulistele vaadetele.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2016