Kuidas linnapuhkusel taanlaste õnnelikust elust osa saada?

Text: Nordica Photos: Copenhagen Media Center Published: 16 / aprill / 2018

Eestlased ei mahu kõige õnnelikumate rahvaste edetabelite tippu, meie kunst on sageli depressiivne ja ilm kehvapoolne. Ehk just sellepärast peavadki paljud eestlased reisimist üheks oma elu tähtsaimaks osaks – see teeb nad õnnelikuks.

Kui parasjagu pole aega või ressurssi, et võtta ette pikka soojamaareisi, kus kuum päike ja rannaliiv hinge rõõmsaks muudavad, siis üks erakordselt õnnelikuks tegev paik asub Tallinnast vaid 1,5 tunnise lennureisi kaugusel. Loomulikult on see Taani kuningriigi pealinn Kopenhaagen, kuhu viib rahvuslik lennufirma Nordica alates aprilli lõpust reisijad otselennuga kiirelt ja mugavalt kohale.

Aga kuidas taanlaste õnnelikkusega kõige kergemini nakatuda?

Kopenhaagen-Copenhagen-Kuniga-Aed-The-King´s-Garden-Nordica_FlyNordica-Photo-Thomas-Høyrup-Christensen-Copenhagen-Media-Center
Kopenhaagen-Copenhagen-Kuniga-Aed-The-King´s-Garden-Rosenborg-Garden-Nordica_FlyNordica-Photo-Thomas-Rousing-Copenhagen-Media-Center

Naudi kohalikku toidukultuuri

Kõigepealt tuleks kõrvaldada tegurid, mis võivad eestlase tuju Kopenhaagenis ära rikkuda ja peamine neist on ilmselt surve rahakotile, kuna hinnad on seal eestlase jaoks üsna kõrged. Aga alati saab hakkama ka odavamalt. Tuleb lihtsalt nippe teada.

Linnapuhkusel kulub tavaliselt väga palju raha toidule ja see on Kopenhaagenis küll imemaitsev, aga ka ülikallis. Seetõttu ei einesta ka taanlased ise väga palju väljas, pigem tehakse kaasa võileivad ja nauditakse neid piknikul. Kohti pikniku pidamiseks leiab Kopenhaagenis iga nurga pealt.

Seega: kui valid ööbimiskohta, siis soovitavalt vähemalt koos hommikusöögiga ning muul ajal osta toidupoest (soodsaimad on Lidl, Netto ja Dagn Netto) piknikule kaasa näiteks Taani musta leiba, juustu ja rummikoogikesi. Taanlased ise söövad lõunaks tavaliselt musta leiba pasteedi ja kurgi või heeringaga. Lisaks on suisa legendaarsed Taani magusad saiakesed, mis ühe hetkega tuju heaks teevad. Ja puhkusel ju võib neid endale lubada!

Kelle jaoks on tõeliselt hea toit oma kõrget hinda väärt, siis on Taani samuti õige koht, kuhu minna. Taanis on suisa 31 Michelini tärniga restorani ja neist 15 asub Kopenhaagenis. Paljud neist võivad olla aga nii populaarsed, et vajavad pikka eelbroneeringut, nii et uuri see juba enne reisi välja!

Kopenhaagen-Copenhagen-Tivoli-Nordica_FlyNordica-Photo-Anders-Bøgild-Tivoli-Copenhagen-Media-Center

Lõbutse lastega või lasteta

Kopenhaagenis leidub ka küllaldaselt kohti, kus aeg suisa lendab ja tuju ei muutu lihtsalt heaks, vaid lõbusaks. Lastega reisides on need suisa möödapääsmatud, aga ka täiskasvanute meel saab seal igati lahutatud. Üks kuulsamaid neist on loomulikult 1843. aastal avatud Tivoli lõbustuspark, mis on tänavu 175 sünnipäeva tähistades maailma vanuselt teine lõbustuspark. Lõbustuspargi üheks populaarseimaks atraktsiooniks on Vertigo, mis kihutab suisa 100 km/h.

Kopenhaagen-Copenhagen-Frederiksberg-Zoo-Nordica_FlyNordica-Photo-Daniel-Rasmussen-Copenhagen-Media-Center

Veidi rahulikum meelelahutamise viis on külastada loomaaeda, mis Kopenhaagenis on suurejooneline ja moodne. 2000ndatel on avatud mitu uut atraktsiooni: elevandimaja ja artiliste loomade elupaik, kus näeb loomi igast küljest ja ka vee all. Sissepääsu juures aga saad suurelt ekraanilt teada, millal loomi toidetakse ja millistel loomadel on pojad, et saaksid oma sammud õigel ajal õigesse kohta seada.

Kopenhaagen-Copenhagen-Nyhavn-Nordica_FlyNordica-Photo-Martin-Heiberg-Copenhagen-Media-Center

Õpi kohalikelt iga hetke hindamist

Taanlased oskavad aega maha võtta ja kiirest päevatööst puhata. Seda võib näha ja kaasa teha näiteks Nyhavni piirkonnas – kunagise kaubasadama alal nauditakse kanali kaldal rahulikku atmosfääri, jazz muusikat ja suurepärast toitu. Paljudes neist tänaseks imekaunilt renoveeritud majades on elanud Taani kuulsaimad kunstnikud, sealhulgas ka muinasjutuvestja Hans Christian Andersen, kelle hing selles piirkonnas endiselt ringi hõljub.

Kopenhaagen-Copenhagen-Maja-Christianias-House-in-Christiania-Nordica-FlyNordica-Photo_Martin-Ty-Stange-Copenhagen-Media-Center

Teine Kopenhaageni piirkond, kuhu tasub niisama jalutama minna, on autonoomne Christiania, mida võib kirjeldada kui üht suurt kommuuni. See tekkis 1971. aastal, kui grupp inimesi tungis mahajäetud sõjaväebarakkidesse ning pole sealt siiani lahkunud. Aeg on selles piirkonnas seisma jäänud ning seda on põnev vaadata, kuid tuleb meeles pidada, et kohalikel on seal kehtestatud omad seadused, mida ka turistid jälgima peavad – ei mingit pildistamist, jooksmist ega telefoniga rääkimist.

Kopenhaagen-Copenhagen-Kjoebenhavn-Nordica-FlyNordica-Photo_Martin-Kurt-Haglund-Copenhagen-Media-Center

Siis on veel see tõlkimatu ja seletamatu nähtus hygge (hääldub „hügge“), millega taanlaste elustiili ja olemust sageli kirjeldatakse. Ilmselt on lähim eestikeelne sõna „hubane“. See tähendab küünlavalgust, sooje jooke, hubast atmosfääri ja mõnusat olemist. Taanlased ise soovitavad selle kogemiseks olla võimalusel koos perega, liigelda jalgrattal või jalgsi, rüübata kakaod või glögi ja lihtsalt nautida iga hetke. Kopenhaagenit külastades võib seda tunnet võimendada ka mõnes eriti hubases kohvikus, nagu näiteks kamina ja diivanitega linlaste ühises elutoas The Living Room.

Kellel on plaanis erinevaid muuseume ja atraktsioone külastada, on väga mõistlik soetada Copenhagen Card, mis tagab ligipääsu suisa 86 atraktsioonile, tasuta ühistranspordi Kopenhaageni piires ja pakub palju soodustusi eri restoranides ja poodides. Nii eelmainitud Tivoli kui ka loomaaed on loomulikult nende atraktsioonide nimekirjas. Kusjuures iga täiskasvanu piletiga saab ühe alla 10-aastase lapse igale poole tasuta kaasa võtta.