Eesti saared vol2 - Pakri saared

Text: Anu Vane Photos: Marleen Valdmaa, Visit Estonia Published: 25 / juuni / 2018

Vaid tunni-paari kaugusel Tallinna moodsast südamest ootavad sind unikaalsed saared, kus võid täielikult unustada töö, kalendri ja päriselu. Kevad ja suve algus, mil päike iga päevaga aina soojemalt paistab, on nende avastamiseks parim aeg.

2222 – just nii palju on Eestis saari, kinnitavad Maaameti värsked andmed. Ja kuigi meretagune maa tundub kauge ja müstilisena, pääseb paljudele neist saartest tegelikult üsna hõlpsasti. Toome sinuni kuus soovitust päevaseks väljasõiduks Tallinnast.

Pakri Eesti Saared Estonian Islands Nordica FlyNordica Photo Marleen Valdmaa Visit Estonia

#2 Pakri saared – sõjaväe õppetandrist looduskaitsealaks

Kuigi Väike-Pakrile sõidab kiirpaadiga Kurksest vaid 15 minutit, on Paldiski linna alla kuuluvatel Pakri saartel on käinud väga vähesed eestlased, turistidest rääkimata. Põhjuseks on see, et veel 1992. aastal kasutati Pakri saari lennuvägede õppepolügoonina. Teiste seas kasutasid seda ka Kaug-Idast startinud strateegilised pommitajad. Et pikk lend pilootidele kurnavalt mõjus, pole ime, et seal mõnikord ka lennukeid alla kukkus. Paldiski elanike seas olid avalikuks saladuseks aeg-ajalt saarte kohal lahvatanud tulelondid, mis tähistasid järjekordse masina hukku.  

Maapind on Pakritel siiani pommitäkkeid täis nagu Kuu meteoriidikraatreid, kuid tänapäevaks on need demineeritud ja enamik sõjaväe rauakola ära viidud. Minevikumärke leiab veel peamiselt Suur-Pakri põhjaosas, kahe saare vahel aga võib näha pommide sihtmärgina kasutatud laevavrakki. Saartel võib julgelt mööda teid ja radu liikuda ning selleks ettenähtud kohas ka telkida. Mõlemad saared on tänu mitmekesisele looduskooslusele kaitse all. 

Mis eristab Pakri saari teistest saartest?

Enda Pärisma (Pakrisaared.ee giid): "Pakri saarte militaarne ajalugu on täiesti omalaadne. Aga samal ajal on seal nähtavad ka jäljed rannarootsi kultuurist, lisaks muidugi väga suurepärane loodus, näiteks on meil ilmselt Eesti suurim nõmmnelgi levila."

Millal on parim külastusaeg?

Enda Pärisma: "Üks lummavamaid perioode on mai lõpp − juuni algus, kui maa on piibelehevaibaga kaetud. Või pärast jaanipäeva, kui õitseb suurim hulk käpalisi ehk orhideesid. Või augusti teisest poolest navigatsioonihooaja lõpuni, kui end näitavad põdrad ja merikotkad."

Mida Pakri saari külastades kindlasti tegema peaks?

Enda Pärisma: "Ennast hästi tundma! Ja võimalusel tuleks proovida kohalikke pirukaid või Pakri saarte traditsioonilist klimbisuppi (mõlemad ettetellimisel)."

Milline on teie enda lemmikkoht või -asi Pakri saartel?

Enda Pärisma: "Väike-Pakri põhjatipp on meie jaoks koht, kuhu võib end lihtsalt unustada."

Kuidas kohale saab?

Enda Pärisma: "Pakril saartele saab sõita Kurkse sadamast kiirkaatriga Arabella. Reise korraldatakse tellijale sobival päeval ja ajal maist septembrini, sõit kestab 15 min. Suve jooksul korraldatakse ka mõned plaanilised reisid Väike-Pakrile, kuhu saab registreeruda kas või üksinda. Reisivõimaluste ja saarte kohta saab täpsemat infot http://pakrisaared.ee"

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2017