Eesti saared vol1 - Prangli

Text: Anu Vane Photos: Hasso Hirvesoo, Prangli Reisid Published: 25 / mai / 2018

Vaid tunni-paari kaugusel Tallinna moodsast südamest ootavad sind unikaalsed saared, kus võid täielikult unustada töö, kalendri ja päriselu. Kevad ja suve algus, mil päike iga päevaga aina soojemalt paistab, on nende avastamiseks parim aeg.

2222 – just nii palju on Eestis saari, kinnitavad Maaameti värsked andmed. Ja kuigi meretagune maa tundub kauge ja müstilisena, pääseb paljudele neist saartest tegelikult üsna hõlpsasti. Toome sinuni kuus soovitust päevaseks väljasõiduks Tallinnast.

Prangli Eesti Saared Estonian Islands Nordica flyNordica Photo H. Hirvesoo

#1 Prangli – ehe ja aktiivne külakogukond

Prangli on Tallinnale kõige lähem saar, kus on säilinud põliselanikkond ja -kultuur. Ja kuigi see asub otse pealinna külje all, on see massiturismist puutumata. Viimastel aastatel on kena jahisadama siiski avastanud nii Läänemerel seilavad skandinaavlased kui ka Eesti rannarahvas, kes merd mööda näiteks sadamakuuri pidudel käivad, kuid see ei ole saare omanäolisust rikkunud. 

Saarel on ligi 80 elanikku, olemas on põhikool, kauplus, kirik, arstipunkt, postipunkt, rahvamaja ja restoran. Külateed on sama maalilised nagu poolsada aastat tagasi ning kõik, mida näed, on päris elu. Ringi sõidavad nõukaaegsed autod, külalistelegi tehakse lõbusõite vana veoauto kastis. Kuna turiste käib vähe, saad pikkadel liivarandadel ihuüksi jalutada ja päikeseloojanguid imetleda. Metsad on täis seeni ja marju, mida võib vabalt korjata.  

Mis eristab Pranglit teistest saartest?

Annika Prangli (Prangli Reiside juht): "Ehe kaluriküla õhustik, mille loovad kolm kiviaedadega ääristatud ridaküla. Pranglil on elanike elupaigad jäänud samasuguseks, nagu need olid sajandeid tagasi Põhja-Eesti saartel. NaissaarelOsmussarel ja Väike-Pakril hävitati külad Teise maailmasõja ajal. Vormsil on küll mitu küla, kuid tänapäeval meenutavad need pigem rannarootslaste kui -kalurite elustiili. Prangli on mainitud saartest pindalalt kõige väiksem, seega külastajale kergesti hoomatav. Säilinud on ka oma murrak." 

Millised on saare suvised tippsündmused?

Annika Prangli: "Enim külastatavad üritused on hooaja avamine, kus muuhulgas toimub ka Prangli jooks, kesksuvine kalurite päev 7. juulil ning muinastulede öö 26. augustil, mil toimub ka palju väliskülalisi kohale meelitav puulaevade regatt. Sageli kasutavad selliseid sündmusi ära ka ettevõtted, kes korraldavad sel ajal Pranglil firmaüritusi." 

Mida Pranglit külastades kindlasti tegema peaks?

Annika Prangli: "Enim elevust tekitab kindlasti sõit veoautokastis ja saare pärimuslugude kuulamine." 

Kuidas kohale saab?

Pranglit saab väga lihtsalt omal käel külastada. Tallinnast tuleb sõita Leppneeme sadamasse (25 minutit) ning sealt saarele liinilaevaga Wrangö. Laevasõit kestab 60 min, graafikut vaata http://www.veeteed.comTäpsemat infot nii reiside kui ka Prangli ürituste kohta leiad https://pranglireisid.ee.