Amsterdam – linn kui boheemlaslik kellavärk

Text: Morten Merila, Nordica Photos: Unsplash Published: 30 / juuli / 2018

Vahest kõige üllatavam Amsterdami juures on selle mõnus hubasus ja kodusus. Kerge atmosfäär paneb tundma justkui viibiksid kuskil suures külas mitte linnas. Euroopa turismimagnetina tuntud peallinnalt seda ei ootakski.

Tõsi, sagimist ja suminat on seal päevasel ajal palju – rahvahordid segamini igast ilmakaarest lähenevate ratturitega. Ka rattasõit sai minu jaoks täiesti uue tähenduse ning sarnaneb pigem ekstreemspordiga, kus linnamaastikul orienteerumiseks peab omama 360-kraadist üliteravat tähelepanuvõimet, kasutades samaaegselt kõiki oma meeli. Mingil hämmastaval ja mulle müstilisel kombel sujub kõik siiski nagu kellavärk. Kohalike jaoks on tegu igapäevase nähtusega, kui keegi kihutab oma retro-jalgrattal läbi kesklinna, hoides samal ajal kinni ka ratta kõrval vahvalt veerevast üüratust reisikohvrist. Veidike jahedamate või niiskemate ilmade korral otsustame Eestis tihti pigem auto või ühistranspordi kasuks. Nii Amsterdamis, kui Hollandis üldiselt, on rattaga sõites ilm täiesti ebaoluline faktor, sõit toimub iga ilmaga. Arvatavasti ei takistaks ka kõige hullem looduskatastroof hollandlast sadulasse hüppamast.

"Kohalike jaoks on tegu igapäevase nähtusega, kui keegi kihutab oma retro-jalgrattal läbi kesklinna, hoides samal ajal kinni ka ratta kõrval vahvalt veerevast üüratust reisikohvrist."

Amsterdam-Holland-Jalgratas-Netherlands-Nordica-FlyNordica.jpg

Parim viis Amsterdami avastamiseks ongi tegelikult jalgrattaga. See annab võimaluse linna tundma õppida kohalike pilgu läbi. Kindlasti tasub sõita rattaga Central Stationist väljuvale tasuta praamile ning sellega NDSM Amsterdam kaile, kus kunagi ehitati laevu, kuid nüüd on sellest saanud midagi meie Telliskivi Loomelinnaku sarnast, kus vana industriaalala on transformeerunud loomeinimeste Mekaks. Iga kuu esimesel nädalavahetusel toimub seal üks Euroopa suurimaid kirbuturge – IJ Hallen. NDSMi avastades tasub lõunale ja kohvile minna Noorterlichti ning juba toekama õhtusöögi saab Pllekist. Põhjamaalasele ehk veidi harjumatult süüakse Lääne-Euroopas meie mõistes väga kerget lõunat, mis piirdub tihti võileiva, supi või salatiga.


Kuna tegemist on maailma kõige rattasõbralikuma linnaga, siis soovitan osaleda mõnel ägedal rattatuuril, näiteks We Bike Amsterdam. Tuuri käigus saab tutvuda nii linna- kui maapiirkonnaga. Sind juhatatakse läbi huvitavate linnaosade, avastatakse peidetud aedu, varjatud tänavaid ning kirikuid ja muud.

Amsterdamil, nagu ka näiteks Pariisil, on mingi omapärane linnaromantika. Väga ahvatlev ja mõnus on istuda vanalinna välikohvikus, nautida head kohvi ning jälgida tänaval toimuvat sagimist. Hollandlased peavad väga lugu heast kohvist ja toidust, nii et pea igas kohvikus saavad maitsemeeled meeldivalt üllatatud. Ka inimesed on jätnud mulle alati avatud, sooja ning sümpaatse mulje. Tänaval ollakse üldjuhul viisakad ja tähelepanelikud ning restoranis oodatakse sind kui külalist mitte klienti.

Amsterdam-Holland-kohvik-Netherlands-Nordica-FlyNordica.jpg

Mahedat kohalikku vibe’i saab nautida De Pijp piirkonnas, endine töölisklassi linnaosa, mis tänapäeval on muutunud multikultuurseks kommuuniks, kus asub ka linna üks kuulsamaid turge.
Mõnus kanaliäärne ja suurepärase vaatega restoran-baar on Hannekes Boom, mille võlu peitub just soojemal ajal istudes ja hetke nautimises. Täiesti kesklinnast turistide rohkelt Rembrandtplein-i väljakult leiad Café Schilleri, mis on välismaalaste vähesuse tõttu justkui avastamata salakoht. See annab art deco-likule kohale vaikse ja hubase atmosfääri, et nautida klaasikest veini või mõnd prantsusepärast rooga.


Amsterdam on iga kultuurisõbra unistuste linn, sest muuseume, mille vahel valida, on rikkalikult. Modernse kunsti austajad võivad sammud seada Stedelijk muuseumi, Rijksmuseumis on fookuses Amsterdami ajalugu, fotograafia huvilistele on Huis Marseille ning merendusest lugu pidavatele Scheepvaartmuseum. Loomulikult on Amsterdamis suure au sees kuulus kunstnik Van Gogh, tema autobiograafiale ja töödele pühendatud muuseum on samuti linnas täiesti olemas.

"Amsterdam on iga kultuurisõbra unistuste linn, sest muuseume, mille vahel valida, on rikkalikult."

Amsterdam-Muuseumid-Holland-Netherlands-Nordica-FlyNordica.jpg

Amsterdam on pea põhjatu kullaauk dünaamilist linnamaastikku, kultuuri, kunsti, vabameelsust ning head toidukultuuri hindavale inimesele. Proovin sinna ikka aeg-ajalt sattuda, sest linn ei väsi mind üllatamast. Eriti silmiavardav on, kui leiad kohaliku või juba linnaga tuttava inimese, kes saab sind juhatada kohtadesse, kuhu omapäi ealeski ei satuks. Ideaalne sihtkoht üheks väikeseks linnapuhkuseks, või isegi mitmeks.

"Linn ei väsi mind üllatamast"

Amsterdam-Holland-Elustiil-Nordica-FlyNordica.jpg