Sven Kukemelk: kuidas valitakse lennukeid?

Text: Kadri Eisenschmidt Photos: Martin Kirikal, Peeter Teedla Published: 24 / sept / 2017

Nordica ärindusdirektor Sven Kukemelk teeb aastas keskmiselt 200 lendu ja viibib õhus umbes 500 tundi. Ainuüksi selle aasta jooksul on ta läbinud õhukilomeetreid nii palju, et neist moodustuks neli tiiru ümber maakera. Lisaks erialastele teadmistele ja suurele kogemustepagasile on Sven 206 cm pikk. Ta on ainulaadselt pädev hindama, millistele parameetritele vastavaid lennukeid on Eestile vaja.

Webp.net resizeimage 82

Mille põhjal on Nordica lennukid valitud?

Meie tänastele soovidele vastab kõige paremini CRJ perekonna lennuk. Ei saa öelda, et CRJ on kõige parem lennuk, sest igal margil on omad plussid ja miinused, aga meie piirkonnas on sellel enim eeliseid. Meie jaoks on oluline, et lennuk oleks kiire, vastupidav ja madala kütusetarbimisega, ning CRJ on kõige kiirem regionaalne lennuk.

 

Webp.net compress image 3

Lisaks on oluline kulude ja lendude optimeerimine. Puhkusereisijaid ei huvita niivõrd lendude sagedus, vaid hind, mis on alati suures lennukis madalam, sest kahe piloodi palga katab suurem arv reisijaid. Ärireisijatega on asi hoopis vastupidi. Nende jaoks on oluline jõuda sihtkohta võimalikult ajasäästlikult ning sõita õhtul mugavalt koju tagasi. Nordica jaoks on oluline saavutada nende soovide vahel tasakaal. Meie lennukid on väiksemad, mis tähendab, et neid on kergem täis saada. See võimaldab suhteliselt suurt lennusagedust, mis on ärireisijatele oluline. Samas on meie lennukites istmevahed 79 cm, mis on suurem kui enamikes konkurentide lennukites, lubame tasuta nii äraantavat kui ka käsipagasit, mida saab mugavuse suurendamiseks isegi ukse juures ära anda, ning pakume tasuta kohvi ja teed. Loomulikult arvestame lennukitüüpi valides ka kütusekulu jm majanduslike parameetritega. Asju, mida arvesse võtta, on tuhandeid. 

„Minu tööks on liinivõrgustiku, partnerite ja lennukite strateegia planeerimine ning valik. Varasemast konservatiivsest joonest erinevalt on Nordica eesmärk avada Eestit maailmale ja kasutada meie riigi täit potentsiaali. Nii riigi brändi kui ka siinseid ressursse, alustades pankadest, kelle teenuseid kasutame, ning lõpetades toodetega, mida müüme Pilvepoes,” tutvustab Sven oma töö sisu.

Lendate palju – millised on Teie lemmiksihtkohad?

Lendan küll palju, kuid enamasti töö tõttu, mis tähendab, et tihti ei saagi ma lennujaamast kaugemale. Olen käinud Oslos 8 korda, kuid linna olen näinud vaid korra. Kui aga kuskile reisin, soovin, et see oleks eksootiline paik. Kui ma võtan aja maha, siis tahan uut elamust ning see võib olla mis iganes. Käisin näiteks Cooki saartel, mis on Uus-Meremaa halduses olev 20 000 elanikuga saarestik Vaikses ookeanis. Teen 95% lendudest Nordicaga – kas alustan või lõpetan lennu kodumaise lennufirmaga. Võimalusel mõlemat, sest lennugraafikud on eestlaste jaoks väga sobivalt sätitud.

Webp.net resizeimage 88

 

 

Pikka kasvu inimestele soovitan lennureisi planeerides vaadata järele konkreetse firma lennukitüübi ja valida võimalusel selline, millel on suurem istmevahe. Üritan vältida lennufirmasid, mille istmevahe on alla 79 cm. Kui see ei õnnestu, siis teen check-in’i aegsasti, et saaksin istuda varuväljapääsu juurde, kus on samuti rohkem ruumi.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis 2017