Münchenist ja Viinist lumeparadiisi

Text: Martiina Made Photos: Margus Terasmees, Pixabay Published: 30 / nov / 2017

Saksamaa ja Austria piiri lähistel asuvaid suusakeskusi peetakse Euroopa parimateks. Maalilised vaated, head lumeolud, hästi toimiv tõstukite võrk ja tuntud elav après-ski on märksõnad, mis sealseid kuurorte kõige paremini iseloomustavad. Põlved sillerdavas lumes ja nina päikese poole – just nii tuntakse talvemõnudest rõõmu.

skiing 497007 1280
saalbach 1161793 1280

Tsirkust igale tasemele: Saalbach-Hinterglemm

Ideaalse alpikuurordi musternäidis on kindlasti Saalbach, mis koos Hinterglemmi, Leogangi ja Fieberbrunniga moodustavad ühe suurima suusapiirkonna Austrias. See piirkond, koondnimega Suusatsirkus pakub aktiivset talvepuhkust nii adrenaliinilaksu otsijatest kogemustega lumelauduritele kui ka lastega peredele.

Saalbachi (1003 m) olulisim väärtus on naaberkeskustega jagatav Austria moodsaim suusatõstukite ringsüsteem. Kogu Suusatsirkuse 270 km ulatuses olevad laskumisnõlvad jagunevad mõistagi kergeteks sinisteks, kesktasemega punasteks ja järskudeks mustadeks radadeks.

Lisaks veel puutumata lumega nõlvad, lõigud slaalomi sõitmiseks, pargisõiduhuvilistele freestyleja freeride alad, Hinterglemmi valgustusega suusapark – lühidalt kõik, millest lumelaudurid ja suusatajad unistavad.

Pärast kella nelja, kui suurem osa radadest suletakse, leiab õhtuhämaruses nõlvadelt laia valiku mäerestorane, üle 20 kiidetud après-ski ning elava ööelu. Saalbachi mäe tipus asuv Berger Alm oma happy hour’iga, maalähedasem Hinterhag Alm või Eva, ALMi imemaitsvad ribid ja burgerid on vaid üksikud näited söögi- ja joogikohtadest.

Mägikülakeste huvilistele on samuti erinevaid võimalusi. Nii on kahe suurema alpiküla – Saalbachi ja Hinterglemmi – vahemaa kõigest 4 kilomeetrit. Saalbach mahutab enda lummavasse keskusesse traditsioonilised Austria kohvikud, baarid, disainerrõivaste butiigid ja õdusad neljatärnihotellid. Hinterglemmis on aga melu vähem, mistõttu sobib see hästi peredele. Saalbach-Hinterglemmi lahutab Müncheni lennujaamast 220 km, mille vahel on liiklemiseks kõige lihtsam ja mugavam kasutada Holiday Shuttle’i ühendust.

Margus Terasmees St Anton 4

Kogenud sõitjatele puuderlumeparadiis St Anton

Austria esimene suusakuurort St Anton (1304 m) asub riigi lumerikkaimas Arlbergi suusaregioonis. Kui soov on käituda nõlvadel nagu lumejumal, tasub tõsistel suusatajatel ja lumelauduritel just sinna puuderlumeparadiisi elamust otsima minna.

Kõrgeim tipp Valluga Grat (2810 m) on parim, mis Austrial pakkuda on: vägevad panoraamvaated, meeletutes kogustes lund ja piiramatud off-piste võimalused.

St Anton on populaarsem just osavamate suusatajate seas: laskumisnõlvad on seal paar astet raskemad kui sama kategooria rajad mujal maailmas. Lisaks 305 km hooldatud radadele on piirkonnas 200 km hooldamata märgistatud sõiduradu. Kel aga ühest külast väheks jääb, tasub teada, et vastava Arlbergi mäepileti ja suusabussiga pääseb ka lähedal asuvate talikuurortide lõikudele.

Öeldakse, et St Antoni vastasnõlval Rendli mäel võib päikest võtta ka siis, kui mujal on pilvine. Sealses Stantoni pargis teevad uskumatuid hüppeid ja trikke osavad lumelaudurid. Proline’i rajal saab trikitada lausa nagu Kelly Sildaru. Pärast hüppeid kogutakse tavaliselt jõudu mäerestoranis Rendl Beach. 

Kurikuulsad baarid Mooserwirt ja Krazy Kanguruh on teinud St Antonist après-ski hälli. Kell kaheksa õhtul pannakse aga muusika mäel kinni ning seejärel elavneb külaelu, kus ootavad restoranid ja joogikohad. Cuba baar sobib kokteilisõpradele ning Piccadilly pubis mängib elav muusika. Klubihuvilistele soovitatakse Postkellerit või veidi peenemat Kandahari.

St Anton paikneb Müncheni lennujaamast umbes 250 km edelas. Transpordivahendina võib kasutada rendiautot, eelbroneeritud bussiteenust või ümberistumistega rongi.

commercial vehicles 2449327 1280

Kindla peale minek: ehedaim kogemus ja tagatud lumeolud Zugspitze tipust

Seitse kuud unelmate lund, puutumatud paksu lumega kaetud nõlvad, liustikusuusatamisala ja jalustrabavad vaated moodustavad garanteeritud ehedaima kogemuse, mida Saksamaa kõrgeima mäemassiivi Zugspitze (2962 m) piirkond pakkuda saab.

Zugspitze ja Garmischi alade eri tasemel laskumisnõlvad muudavad piirkonna sobivaks algajatele ja lastega perele, ent kogenumad sõitjadki leiavad endale tegevust üsna mitmeks päevaks.

Zugspitze jalamil asub kaksiklinnake Garmisch-Partenkirchen, mis paistab silma mõistliku hinnaga hotellide, restoranide ja baaridega. Restoranid Gasthof Fraundorfer ja Alpenhof pakuvad sooja Baieri toitu.

Zirbel Stube suguseid hubaseid ja elava muusikaga après-ski’sid on samuti nii linnas kui ka nõlvadel mitmeid. Partenkircheni südames asuval ajaloolisel Ludwigstrassel jalutades jätkub ridamisi šikke poode isegi nõudlikele klientidele. 

Müncheni lennujaama ja Zugspitze suusakeskuse vahemaa on 146 km. Ajaliselt võiks teekonna pikkuseks arvestada umbes 75 minutit, mida on mugav läbida rongiga.

snowboard 113781 1280

Ja veel... algajatele on Viinist kiviviske kaugusel Semmering

Kui soov on ühendada peen linnapuhkus lumiste nõlvadega, siis Viini lähedal asuvatest suusakeskustest on tuntuim Semmering. Kuurort pole küll kõige ekstreemsemate radadega, kuid just seepärast sobib suurepäraselt neile, kes alles alustavad. Semmering pakub 39 km ulatuses radu: päevased laskumisnõlvad, Euroopa parima valgustusega õhtused lõigud ning võistlusrajad. Lisaks park lumelauduritele ning teisigi talviseid atraktsioone.

Semmering jääb Viinist vaid 100 km lõunasse ning on Austria häid teid arvestades vaid tunnipikkuse autosõidu kaugusel. Ühtlasi võib kasutada rongi või erinevate operaatorite busse.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis-talv 2017