Lenda suusatama!

Text: Mariliis Pinn, Mari Roonemaa Photos: Shutterstock Published: 11 / okt / 2017

Suuskade või lumelauaga mäest alla tuisates on tunne justkui lendaks. Julgematel on võimalus kogeda vägevamaid õhulende, sest paljudes suusakeskustes on tasemel trikipargid. Nordica lendab Viini, Müncheni, Oslosse ja Trondheimi, mille lähedal on suurepärased võimalused suusatamiseks.

Untitled design 15
Untitled design 16

Oslost on mugav minna põhjamaisesse Sälenisse Rootsis ja Trysili Norras, Trondheimist saab Åresse Rootsis ja Oppdali Norras. Kõigis neljas keskuses on palju algajatele sobivad radasid, neis on ka lastealad, kus kõige pisemadki saavad suusad alla. Keskused sobivad hästi sõpruskonna ja perega aja veetmiseks, sest paljudes majades on köök ja suur söögituba, samuti saun.

Untitled design 18

Mäed on suusatajasõbralikud, mitmekesised ja hästi hooldatud. Valgustatud rajad pakuvad võimaluse ka pimedamal ajal pika päeva õues veeta. Tõstukid alustavad tööd juba hommikul ning varajased ärkajad saavad detsembris ja jaanuaris nautida mäetipul kaunist päikesetõusu. 

Omaette kogemus on ka öine suustamine. Trysilis saab aeg-ajalt suusarõõme nautida näiteks tõrvikuvalgel. Suurematest suusakeskustest sõidavad lennujaama spetsiaalsed bussid, paljudest majutuskohtadestki on otseühendus lennujaamaga. Samuti võib võtta lennujaamast rendiauto.

 

skiing oppdal norway 2 1 50d63ab1 b5d4 4517 8d5d be2a9813edd2

Pisut pikem lend Münchenisse aga viib otse Alpide jalamile, kus on rohkelt suusakeskusi. Euroopa kõrgeimad mäed meelitavad elamusrohkete laskumiste ja suurimate suusakeskustega, kus on sadu kilomeetreid suusaradu. Münchenile lähimad suusakeskused on Saksamaal, neist kuulsaim Garmisch-Partenkirchen,   vaid pisut kaugemal, Austrias, asuvad Kitzbühel ja Zillertal ning Itaalia Dolomiitides ootab Val Gardena. Münchenist saab lihtsalt ka Šveitsi ja Prantsusmaale.

Untitled design 19
untitled design 31

Alpid on iga suusasõbra unistus: mitmekesised rajad, külluslikud suusapargid, palju tõstukeid. Algajatele on orgudes laiad ja lauged rajad, kogenumaid ootavad järsud nõlvad, tuhklumi ja hingematvad vaated mäeharjadel.

Untitled design 20

Münchenist sõidab rong St Anton am Arlbergi, kus tõstukid nõlvale on kohe rongijaama kõrval. Ka Innsbrucki ja Kitzbühelisse saab rongiga. Paljud majutajad ning lennujaamas tegutsevad Four Seasons Travel ja SMS Airport Transfer pakuvad samuti mugavat transfeeri lennujaamast kuurorti. Käivad ka bussid. Väiksematesse suusaküladesse pääseb hõlpsalt rendiautoga. Münchenist kolmetunnise autosõidu raadiuses on 339 suusakeskust.

 

Untitled design 22

Omaette elamus on kohalik külaelu: meeleolukad pubiõhtud, suurepärased söögikohad, sõbralikud inimesed. 

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis-talv 2016