80 aastat Eesti ja Poola ühist lennundusajalugu

Text: Toomas Uibo, Nordica Photos: Fotomontaaž Published: 25 / nov / 2017
Lennundusajalugu

2016. AASTA NOVEMBRIS alustas rahvuslik lennufirma Nordica strateegilist koostööd Poola lennufirmaga LOT Polish Airlines. Kui heidame pilgu Eesti lennundusajaloole, ei ole  eestlaste ärilised kokkupuuted poolakatega selles vallas midagi uut.

Nimelt avas LOT 80 aastat tagasi, 5. aprillil 1937. aastal tol hetkel Euroopa pikima õhuliini, lennates vahemaandumistega Jeruusalemmast Tallinnasse ja siit edasi Helsingisse.

See ei ole aga ainus märgiline sündmus, mis kahe riigi lennufirmasid seob. Kaks aastat pärast Helsingi-Jeruusalemma liini avamist, 22. mail 1939. aastal saabus nüüdse Nordica partnerfirmaga Tallinnasse toona veel tundmatu John F. Kennedy, kes veetis siin kaks unustamatut päeva. Suure tõenäosusega peatus ta USA suursaadiku John C. Wiley residentsis Vabaduse väljak 7 (praegune Tallinna linnavalitsuse hoone). 

Kahjuks ei pidanud Kennedy oma 1939. aasta Euroopa reisi aegu päevikut. Ainsana on tema Eestis käigu kohta ülestähendusi teinud piirivalvurid, kes registreerisid esmalt tema riiki saabumise ja seejärel ärasõidu 24. mail 1939. aastal läbi Narva piiripunkti.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2017