Nordica lennuk taevas

Me oleme Nordica - üks riikliku lennundusgruppi Nordic Aviation Group AS kuuluvatest lennufirmadest. Lisaks Nordicale kuulub samasse gruppi ka lennufirma Xfly. Meie peamisteks klientideks on Euroopa suuremad lennufirmad ning tuuroperaatorid, kelle tellimusel me oma lende teostame. Soovime olla oma klientidele pikaajaline strateegiline partner ja nende esimene valik. Me ei müü ise lennupileteid peale ühe Rootsi siseriikliku liini. Oma kodubaasist Tallinnast lendame Scandinavian Airlines ülesandel Tallinn – Stockholm liini ja koostöös kohaliku tuuroperaatoriga opereerime talvehooajal tšartereid Egiptusesse ja Kanaari saartele. Enamus meie lennukitest on meie klientide värvides.

Nordic Aviation Group AS asutati 26. septembril 2015. aastal, Eesti valituse otsuse alusel. Esimene lend toimus 8. novembril 2015 Tallinn – Amsterdam liinil ja seda opereeris toonane koostööpartner BMI. Suurema osa meie liinidest teenindas Sloveenia lennufirma Adria Airways, kuna meil endal puudusid alguses omad lennukid ja meeskonnad. Nordica kaubamärk võeti kasutusele 2016. aasta märtsis ja siis saabusid liinidele ka lennufirma enda värvides lennukid CRJ900. 30. märtsil 2016 esitles Nordic Aviation Group oma brändi nimega Nordica.

Nordica täitis Estonian Airi poolt jäetud tühimikku hästi ning garanteeris Eestile olulised lennuühendused muu Euroopaga. Majanduskasvu tuules avasid suuremad lennuettevõtted aga Tallinnast uusi liine konkureerides 2018. aastal Nordicaga juba samadel kellaaegadel ja samadel liinidel. Võitlus turuosade pärast oli alanud ja nii võis näha mõnel liinil konkureerimas lausa 3 - 4 erinevat lennufirmat. 2019. aastaks oli konkurentsiolukord Tallinnas sedavõrd terav, et ettevõtte ärimudel ei olnud enam jätkusuutlik ja Nordica sulges sama aasta lõpus kõik oma Tallinnast lähtuvad liinid. Kõik vabanenud lennukid ja meeskonnad said aga tööd grupi teise ettevõtte Xfly klientide juures. Xfly, mis pakkus pikaajalisi allhanketeenuseid juba aastast 2016, nii SAS-ile, Poola LOT-ile kui ka paljudele teistele Euroopa suurematele lennufirmadele, suurendas oma ärihaaret veelgi. Ettevõtete struktuur tagas selle, et lennukid ja personal said koheselt oma tööd jätkata ja pankroti ohtu ei tekkinud.

Enne 2020 aastal Euroopasse jõudnud pandeemiat oli riiklik lennundusgrupp tugevalt laienemas. Juurde plaaniti võtta kuni 5 Embraeri 195 lennumasinat ja lennukipark pidi kasvama sama aasta lõpuks 30-ni. Ülemaailmne epideemia katkestas aga nendele plaanide elluviimise. 2020 märtsis-aprillis seisid sisuliselt kõik grupi lennukid maapeal ja lennufirma kulud ületasid suurel määral tulusid. Ettevõte kohandus jõuliselt pandeemiatingimustele, kuid seisak äritegevuses viis omakapitali tugevalt miinusesse. Eesti valitsus, kui ettevõtte omanik, otsustas lennufirma päästa ja lennundusgrupp sai 2021. aasta augustis Euroopa Komisjonilt riigiabi loa 30 miljoni euro ulatuses otseste, pandeemiast tulenenud kahjude korvamiseks.

2022. aastal sisenes Nordica tšarterlendude turule ning alustas koostöös kohaliku tuuroperaatoriga lende Egiptusesse ja Kanaari saartele oma esimese Airbus A320 lennukiga. Sama aasta detsembris teatas ettevõte, et võtab lisaks juurde kolm A320neo lennukit ning alustab opereerimist Hamburgist ja Münchenist Saksamaa start-up lennufirmale Marabu värvates juurde vähemalt 250 töötajat. Kokku töötab 2023. aasta suvehooajal riiklikus lennufirmas 700 inimest. Ettevõtte peakontor asub Tallinnas ja baasid on 2023. aasta alguse seisuga lisaks veel Stockholmis, Kopenhaagenis, Turus, Århusis, Vilniuses, Lissabonis, Münchenis ja Hamburgis.

2023. aasta esimeses kvartalis kasutavad Xfly ja Nordica kokku 21st lennukist koosnevat (ATR72-600, CRJ900 ja A320) lennukiparki.
Nordic Aviation Group’i juhatuse esimees on alates 2023. aasta augustist Remco Althuis. Grupi juhatuse teine liige on suurte kogemustega finantsjuht Eteri Harring.

Nordic Aviation Group AS-i nõukogu esimees on David O’Brock.