Lennud Splitti

Lennud Splitti

Lennud toimuvad 16. aprill - 22. oktoober, 2017 a.

100 tundi Splitis

Split, Horvaatia suuruselt teine linn, mis asetseb Aadria mere idarannikul, on läbi aegade olnud Horvaatia üks populaarsemaid sihtkohti puhkuse veetmiseks. Linna ääretult pikk ajalugu on tänaseni tuntav, seda eriti vanalinnas. Split pakub külastajatele vaatamisväärsusi alates antiikajast, mil hakati ehitama Diocletiani Paleed ning on tänaseks põimunud kaasaegsete ehitistega, mis muudab linna atmosfääri eriliselt nauditavaks. Linnas on hulgaliselt väikeseid kohvikuid, poode ja restorane, mis asuvad peamiselt imelisel rannapromenaadil.

Vaatamist väärt

Splitis ringi jalutades ei saa märkamata jätta, kui kaugele selle linna ajalugu ulatub. Iga sammu peal kohtab linna külastaja erinevaid antiikseid skulptuure, monumente ning ajaloolisi ehitisi. Peale vaatamisväärsuste on Splitis ka imeilusad rannad, kus on võimalik aeg maha võtta, liival lesida ning nautida imekaunist sinist Aadria merd. Diocletiani Palee on üks kõige paremini säilinud sellelaadseid Rooma aegadest pärit arhitektuuri musternäidiseid. Palee ehitati algselt luksusliku villana, kuhu oli planeeritud nii valitsejate suveresidents kui ka Rooma sõjaväe laager. Läbi aegade on palee elanikud kui ka Spliti linnarahvas kujundanud hoonet enda äranägemise järgi, mistõttu sisemine arhitektuur ning välised seinad koos tornidega ei ole enam võrreldes originaalehitisega sarnased. Siiski on palee üldine plaan ning kontseptsioon jäänud samaks nii nagu see kaua aega tagasi planeeriti ja ehitati. Peamine sissepääs paleesse on läbi Pronksi värava.

Palee keskel asub St. Domniuse katedraal, mis oli mõeldud mausoleumina Rooma valitseja Diocletianile, kuid kelle säilmed sealt kadusid. Katedraali ajalugu ulatub umbes 15 aastat eKr ning on sestap ka üks vanimaid katedraale kogu maailmas.

Võimaluse korral tasub külastada ka katedraali kellatorni (57 m), kust avaneb hingemattev vaade Splitile. Riva näeb täna välja selline nagu ta nägi välja kaks sajandit tagasi, mil prantslased Napoleoni võimu eestvedamisel seda kujundama hakkasid. Riva on praegusel hetkel Spliti kõige olulisem ning tähtsam koht, kuna kogu elu on koondunud selle promenaadi ümber – väikesed kohvikud, poekesed, baarid jne. Peale selle peetakse seal enamik tähtsündmusi alustades Spliti karnevalist ning lõpetades Sudamjaga (St. Domniuse pühakule pühendatud pidustused). Bačvicet peetakse Spliti Copacabana’ks, kuna see rand on tulvil nii kohalikest kui ka turistidest, kes naudivad päikselist Horvaatiat ning kristallselget sooja merevett. Rand asub linna keskel ning mahutab korraga üle 10 000 inimese. Päeval on Bačvice tore rand, mis õhtuti muutub Spliti linna ööelu keskuseks.

Kõhu täiteks

Kuna Split asub Aadria mere rannikul, on seda piirkonda õnnistatud ka rikkaliku kalavalikuga. Tihtipeale käivad kelnerid restoranides suure käruga ringi ning näitavad külastajatele, mis on tänase päeva saak. Kliendid saavad aga näpuga näidates endale sobiva mereanni välja valida ning oodata kuni kohalikud kokad selle enda parima äranägemise järgi maitsvaks õhtusöögiks meisterdavad. Horvaatia on tuntud ka kuulsa Dalmatia singi poolest, seega ära jäta võimalust kasutamata, et seda proovida!

Konoba Kod Joze asub 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel vanalinnast ning sealsest koduse atmosfääriga restoranist on võimalik leida maitsvat homaarirooga. Väidetavalt Spliti parim meretoitudele pühendunud restoran.

Matejuska tavern asub sadama lähedal ning on väike pererestoran imetoreda atmosfääri ja maitsva toiduga. Restoran mahutab pisut alla 30 inimese, mistõttu on kohtade reserveerimine vajalik (eriti suvel). Koht ise pakub traditsioonilisi kohalikke toite nii meresaadustest kui ka lihast. Toitu valmistatakse lihtsalt, et jääda võimalikult autentseks ja loomupäraseks kohaliku toidukultuuriga. Menüü vahetub tihti kuna kokad kasutavad parajasti kättesaadavat värskeimat toorainet.

Villa Spiza on äärmiselt väike, kuid see-eest imetore restoran, mis paikneb vanalinnas. Koht ise on ära peidetud ning võõral on ehk raske esimese korraga seda märgata, kuid kohalikud teavad seda häasti, seega küsi julgesti! Pakutavad toorained on alati värsked ning sarnaselt paljude teiste kohtadega vaadatakse ka Villa Spizas, mis just sellel päeval turul saadaval on. Kindlasti üks nendest toidukohtadest, mida Splitis olles külastada tasuks!

Öös on asju

Spliti ööelu loogika on lihtne. Nii nagu juba enne mainitud sai, veedavad nii kohalikud kui ka turistid õhtupooliku kas Bačvicel või siis hoopis Rival. Pärast sealset olemist liiguvad inimesed hilisõhtuks vanalinna, mis on täidetud ööklubide, baaride ja kohvikutega.

Planet Jazz on kohalike kui ka viimasel ajal turistide seas populaarsust koguv jazziklubi, kus on võimalik maitsvate jookide saatel nautida kvaliteetset muusikat. Inimesed, kes soovivad hommikuni tantsida, peaksid külastamaO’Hara nimelist klubi Uvala Zenta tänaval, mis on samuti äärmiselt populaarne koht kohalike hulgas. Vanilla Clubipeetakse Spliti üheks kaasaegsemaks ning modernsemaks ööelukeskuseks, kus on võimalik pidu nautida nii väliterrassil kui ka trendikas klubis sees.

Lastega reisides

Lisaks imeilusate randade on Splitis võimalik leida tegevusi kogu perele. Split on äärmiselt lapsesõbralik ning pakub tegevust nii maal, vees kui ka õhus. Kindlasti tasub lastega külastada erinevaid ekskursioone, mida kohapeal pakutakse, kuna paljudesse kohtadesse ei ole võimalik oma jõududega saada.

Üheks selliseks kohaks on näiteks Hvari saare ja Sinise koopa ekskursioon, mis kestab terve päeva, kuid on see-eest nii lastele kui ka täiskasvanutele kustumatu mälestus. Kõigepealt sõidate kiirpaadiga Bisevo saarele, kus asub imeilus looduslik koobas Blue Cave. Koopasse jõutakse just sellisel hetkel, kui päikesevalgus peegeldab kõige õigema nurga alt koopasügavikku, mis valgustab kogu koopa sisemuse meresinise valgusega. Pärast Blue Cave sõidetakse edasi Visi saarele, kus süüakse lõunat ning tutvutakse kohaliku eluga. Õhtu lõpetatakse Hvari linna külastamisega, mis on tuntud oma imeilusate sadamate ning eemalt paistva kauni linnaarhitektuuri poolest.

Bačvice rannas on võimalik lastel vaadata või isegi ise kaasa lüüa Picigini mängus. Mäng on äärmiselt populaarne kohalike hulgas ning seda mängitakse randades madalas merevees. Tegemist on Spliti linna au ja uhkusega, mida enamjaolt just selles linnas harrastatakse. Selles mängus ei ole võitjad ja kaotajaid, mis teeb selle mängimise toredaks ühiseks ajaveetmiseks. Mängu eesmärgiks on käega lüües hoida palli õhus – seetõttu mängitakse seda ka vees, kus on võimalik teha lõbusaid õhulende.

Transport

Spliti lennujaam asub Splitist umbes 25 km läänes. Spliti ja lennujaama vahel on hea bussiühendus ning kõik bussid väljuvad Spliti terminali eest. Bussisõit võtab aega ligikaudu 40 minutit. Kõik bussid viivad reisijad Spliti bussijaama, mis asub rongijaama ning sadama kõrval kesklinnas. Bussipilet maksab 30 kohalikku raha (kuna), mis on ca 4 EUR.

Ka taksoga on võimalik lennujaamast soovitud sihtkohta saada. Aega võtab see umbes 30 minutit, kuid maksab oluliselt rohkem (250 kuna), mis on ca 33 EUR.