Euroopa muinasjutuline avastamata salakoht Ohrid

Euroopa muinasjutuline avastamata salakoht Ohrid

Euroopa kaguosas Makedoonias, mis on paljude seiklejate jaoks veel seni avastamata idüll, asub mandri üks vanimaid linnu Ohrid. Eemalt paistab, nagu poleks iidne linn sajandite jooksul muutunudki. Maalilisust ja maagilisust lisavad riigi kroonijuveeliks nimetatud linnale paari tuhande meetri kõrguste mägede vahele surutud järv. Kultuuri ja olustiku on vorminud 5000-aastane tsivilisatsioon ja peaaegu kaks aastatuhandet kestnud kristlus.

Ohridis on kõrghooaeg juulist septembrini. Eriti tore on linna külastada juulis-augustis, mil toimub meeleolukas populaarne Ohrid Summer Festival maailmakuulsate artistidega.

 

Lastele ja peredele

Järve võlud lastega perele

Patt oleks Ohridis käies järve müstikast ilma jääda. Läbipaistva sinise veega veekogu on puhtuse ja iluga lausa rahustavalt hüpnotiseeriv. Järveäärses Ohridi väikesadamas ootavad paadiomanikud, kes viivad päevasele unustamatu vaatega Sveti Naumi ringsõidule. Pisemate lastega pere saab lühema ja kiirema sõidu osas mõne kohaliku kapteniga kokkuleppele. Muide, jutud käivad, et mõni paadimees teeb nauditavat Türgi kohvi.

Ja miski pole parem, kui end kuumal suvepäeval Ohridi järve kaldal näiteks Ljubaništa või Labino rannas ujudes või mõne veespordiga värskendada. Augusti teises pooles on seal põnev vaadata järvel peetavat rahvusvahelist ujumismaratoni. Kui kõht tühjaks läheb, saab kohalikes kalarestoranides järves leiduvaid ainulaadseid kalaliike proovida. Soojaks kõhutäiteks sobib suurepäraselt kreemjas kalasupp ciorbă. Üks kala – plašica – on sõna otseses mõttes tõeline pärl: tema hõbedastest soomustest meisterdatakse salajases tehnikas käsitööna kuulsat Ohridi pärlit. Talevi või Filevi perekonna töötoas näeb ehedalt, kuidas pärlid veetlevalt kauniks keeks sätitakse.

Kultuur ja meelelahutus

Kultuuripuhkuse otsija jõuab Balkani Jeruusalemma

Ohridi linn kuulub koos kolme miljoni aastase järvega UNESCO maailma kultuuri- ja loodusmälestiste nimekirja. Ajaloolisi pühakodasid, munakivist kõnniteid ning armsaid kitsaid tänavaid taskukohase hinnaga veinibaaride, kohvikute ja restoranidega kohtab igal sammul. Kesk- ja vanalinn sobivad mugavaks jalutuskäiguks. Kui stardijooneks on muuseumidega ümbritsetud peaväljak, tasub võtta suund riigi 1000-denaarisel rahatähel kujutatud Püha Sofia kirikule, seejärel vaadata antiikteatrit, mis on võõrustanud nii gladiaatorite võitlusi kui ka iga-aastast juulikuist Balkani pärimusmuusika-rahvatantsude festivali, ning lõpuks võiks tutvuda linnulennult linnaga tsaar Samueli kindluses.

Legendi järgi on Ohridis 365 kirikut ehk aastas võiks iga päev erinevas pühakojas käia. Seetõttu kutsutaksegi linna teinekord Balkani Jeruusalemmaks. Kirikuterohkus pole tegelikult üllatav, sest just seal panid 10. sajandil pühakud Kirill ja Metodius aluse kirillitsale ja slaavi kirikukultuurile. Vürtsi lisavad Ohridile mošeed ja Ottomani impeeriumi aegsed hooned.

Matkaja ja autoga seikleja leiab maagilise loodusliku ilu

Jalutuskäigu kaugusel on ka Plaošniku tipus olev Püha Klementi kirik ning Kaneo keskaegne Püha Johannese kirik, mille taustaks on hingemattev vaade sillerdavale järvele. Üks mis kindel – matkasõpra pimestab lähedal asuva Galičica rahvuspargi lopsakas loodus. Värske õhk, metsikud lilled, aromaatsed ürdid ning kaunid panoraamvaated ei jäta ühtegi kogenud matkajat külmaks.

Autoga reisija on õnnega koos, sest rannikuala pakub mujalgi avastamist. Teisedki ümberkaudsed külad, nagu Elšani oma koduste viinamarjaaedadega, on väärt külastamist. Peidetud baar Orevche rannas on huvitav leid eksootilise Ohridi forelli, hõrgu pitavõi kohaliku Zlaten Dab õlle nautimiseks. Pikema puhkuse planeerijat rõõmustab ehk teadmine, et Ohridist on lihtne Albaaniasse sõita. Kiireks näksiks võib teele kaasa võtta juustu ja lihaga täidetud rammusa burek’i või banichka.

Söök ja jook

Pärast pikka päeva on paras külastada tsaar Samueli tänaval Antiko restorani, mis pakub linna parimat ajvar’i (röstitud pipra kastet) ja sarma’t (hakklihatäidisega kapsarulle). Kui kuidagi õnnestub kohalikust puuviljaliköörist rakija’st loobuda, võõrustab NOA Lounge Bar laia kokteilivalikuga.

UUS SUVE- SIHTKOHT!

Nordica otselennud Ohridisse toimuvad 01.06. - 14.09.2018.

PLANEERIME UNUSTAMATU SUVEPUHKUSE!

alates99.90

  • Tallinn (TLL) - Ohrid (OHD)

    alates 99.90€

    Edasi