Göteborgi täiuslik tasakaal

Text: Kadri Eisenschmidt Published: 5 / sept / 2017

Göteborg on ajalooline, ent kiiresti arenev ja edumeelne linn Rootsi lääneosas, Kattegati rannikul. See on nii vaimult kui ka välimuselt roheline, uustulnukate suhtes sõbralik ja lihtne, võiks öelda kahe jalaga maapeal. Linna jaotab kaheks Göta jõgi, mis loob sildade ja kanalitega muheda olustiku ning pakub meelelahutust paadisõitude ja sadamakohvikutega.

Webp.net resizeimage 22

 

 Göteborg on ühteaegu nii ettevõtlusmeka kui armas perepuhkuse veetmise koht. Keskaegsele linnale omaselt on Göteborgis iidne kirik, kaluriküla vanad majad Haga linnaosas moodustavad vanalinna ja selle kõrvale on kerkinud modernne kesklinn. Erinevalt teistest omasugustest ei ole kesklinn ehitatud täis tornmaju ning mitmed kultuurilised keskused on hajutatud üle kogu linna.


 

Ainulaadne töökultuur

Göteborg on Rootsis tuntud ettevõtluslinnana. Industriaalpiirkond asub pigem jõe põhjakaldal, mille juurde on rajatud Lindholmeni teaduspark ja Chalmersi ülikooli teaduskeskus.

Webp.net resizeimage 24

Ainulaadne töökultuur


Linnale on iseloomulik, et mitmete sealt pärit suurkorporatsioonide juured asuvad endiselt Göteborgis. Nii on seal näiteks maailma suurima kuullaagrite tootja SKFi peakorter, samuti Volvo autotööstuse peakorter ja tehas. Külastamist väärib kindlasti Volvo muuseum, kus on väljas mudelid alates esimestest ja lõpetades tänapäevastega.

Nn edumeelsesse linnaossa kerkib üha enam start-up ettevõtteid. Nende läheduses on leidnud oma koha hipsterid, kes elavdavad vanu tööstusalasid ja laohooneid, vormides neist modernsed loftid. Nii ongi loodud Eriksberg, mis on kesklinnast veidi eemal asuv n-ö magalaks kujunenud rajoon. Ka uuenduslikkus ja roheline mõtteviis on Göteborgis kõrgelt hinnas ja nii on see tihti innovatsiooni testpaigaks. Näiteks püüab Volvo töötada välja uusi mudeleid ja ei ole midagi imestada, et Göteborgi tänavatel võib juba kohata isejuhtivaid autosid.

Webp.net resizeimage 25

Göteborgis on tavapärane, et reedeti täituvad lokaalid inimestega juba neljast-viiest pärastlõunal. Omapärane after-work kultuur on kohalike seas väga tuntud ja näeb ette, et töönädala lõppedes minnakse kolleegidega pärast tööd paariks tunniks klaasi tõstma ja juttu ajama. Paljudes toidukohtades on selleks puhuks eraldi pakkumised ja happy hour, mis vahel näeb suisa ette, et õllega koos saab toidu tasuta. Sellest tavast võib teinekord osa saada ka turist.

Göteborgi kesklinna sõlmpunktiks on vana turg Järntorget. Koos nelja paralleelse tänava, ühisnimetajaga Långgatorna, on see Göteborgi elu kants. Sealt võib leida maitseelamusi pakkuvaid toidukohti ning erinevaid joogibaare ja pubisid. Koos vahetus läheduses asuva ajaloolise arhitektuuri ja põnevate pisikeste suveniiripoodidega Haga linnaosaga moodustavad need hipsterite ja foodie’de muheda kogunemispaiga, kus leidub ruumi kõigele alternatiivsele. Seda kõike kroonib künka otsas kõrguv 17. sajandi kindlus Skansen kronan.

Õhtuti tasub jalutada mööda Kungsportsavenyenit, kus leidub erinevaid lokaale ning ööklubisid. Yaki-da ja Park Lane mängivad näiteks pop- ja tantsumuusika hitte. Kuigi hoopis linna põhjakaldal, rõõmustab Nefertiti džässisõpru eriti sumedate rütmidega.

Webp.net resizeimage 28
Webp.net resizeimage 26

Värske õhu vannid linnas

Kirka sagina kõrval on Göteborgis siiski ohtralt võimalusi aeg maha võtta ja lõõgastavat nädalalõppu või perepuhkust veeta. Slottsskogen ehk lossimetsad on Göteborgi Central Park ehk kesklinna vahetus läheduses 137 hektaril laiuv botaanikaaed. See imeilus park on prii sissepääsuga, kuigi selle juurde kuulub veel ka loomaaed, kus võib näha Rootsile iseloomulikke loomi. Samuti on seal Rootsi pärimuskultuuri tutvustav ala, kus on näiteid erinevate maakondade ehitusstiilidest, ning ohtralt ruumi ka lihtsalt pikniku pidamiseks. Slottsskogenis korraldatakse igal aastal ka Way Out West muusikafestivali. Slottsskogenist poole tunni jalutuskäigu kaugusel, kanali ääres asub Skandinaavia suurim, Liesebergi lõbustuspark, mis talvel maaliliseks jõululinnakuks muutub.

Webp.net resizeimage 27

UNIVERSEUM - Põhjamaade suurim kogupere teaduskeskus koos loomapargiga

LINDEHOLMENI TÄNAVATOIDU TURG - avatud 1. aprillist 30. septembrini, kombineerib erinevad toidu- ja joogimaitsed ning tegevused lastele

PAADISÕIT PADDANI KANALIL näitab Göteborgi teise nurga alt

Webp.net resizeimage 23

Lisaks jõele ja kanalitele, on Göteborgi külje all saarestik, kuhu saab praamiga sõita. Turistina on Göteborgis mõistlik osta ühistranspordi 24-tunni kaart, sest lisaks trammidele ja Götal kulgevatele paatidele katab see ka praamisõidu arhipelaagi. Saared on mõnus võimalus päevapuhkuseks – sooja suveilmaga võib pidada pikniku ja käia ujumas või külastada saartel asuvaid kohvikuid.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris sügis 2017