Peterburi - Keisri tõeks saanud unistus

Tekst: Anton Popov Avaldatud: 06 / dets / 2017

Peterburi on ainulaadne linn. Just seepärast on see ühtviisi populaarne reisisiht nii venelaste kui ka eurooplaste seas. Peterburi eristub kõigist teistest Venemaa linnadest ning samas ka kõigest sellest, mida Euroopas oled harjunud nägema. Miks see nii on?

alates 49.90€ LEIA LEND

Peterburi 980x500 1

Tõenäoliselt on põhjuseks linna unikaalne sünnilugu. Peterburi on rajatud nullist ilmselt kõige ebamugavamasse kohta, kuhu üldse linna ehitada – sisuliselt sohu, mille Venemaa oli äsja Rootsilt sõjatrofeeks saanud. Sellele vaatamata kujundati Peterburi kohe pealinnaks.  

Tsaar PeeterI, keda tuntakse ka Peeter Suurena, oli üks kõige vastuolulisemaid isikuid Venemaa ajaloos ning on kindlasti ajalukku jäänud kõige silmatorkavama reformijanaTa unistas uuest Venemaast – impeeriumist, mis vastab kõiges moodsa Euroopa standarditele, alustades moest ja soengutest kuni armeestruktuuri ja valitsemisstiilini välja. PeeterI tehtud muudatused olid drastilised. Üheks neist oli ka otsus, et pealinn tuleb liigutada Moskvast, vana Venemaa traditsioonide kantsist, vast ehitatud Peterburisse. 

alates 49.90€ LEIA LEND

st petersburg 1225483 1280
Peterburi iseloomustab kaunilt lummav ja suursugune arhitektuur

Tuliuues linnas segunesid Vene traditsiooni järgi ülepaisutatult keiserlik sümbolism ning Peeter I muljed Euroopa linnadest nagu Amsterdam, London ja Viin. Kogu linn planeeriti piinliku täpsusega ning Euroopa ja Vene arhitektide koostöös. Tulemuseks on terviklik linnapiltmillesarnast ei kohta üheski teises, loomulikus tempos arenenud linnas, kus kõik pole olnud algusest peale kesksele plaanile allutatud. Ja kõik see kokku ongi taganud Peterburi ainulaadse ilme ja atmosfääri – mitte läbini euroopaliku, aga kindlasti mitte ka venepärase.  

alates 49.90€ LEIA LEND

mosque 2290299 1280
Peterburi mošee, mis taastati linna 300. aastapäevaks

Kohad Peterburis, mida ei tohi vaatamata jätta

Peeter-Pauli kindlus 

Just siit sai Peterburi alguse – selles Neeva kaldal kõrguvas kindluses. Esialgu jõge kontrolliv sõjaline kindlus muudeti hiljem vanglaks, kuhu heideti põlvkondade kaupa revolutsionääre ja vabamõtlejaid. Siin, Peetri impeeriumi sünnikodus, panid nad alguse paljudele mõtetele ja raamatutele, mis 20. sajandil taas kord riiki põhjalikult muutsid.

 

alates 49.90€ LEIA LEND

shutterstock 653369989
Peeter-Pauli kindlus

Iisaku katedraal 

Üks kõige olulisemaid Peterburi maamärke. Külvatud üle lugematute kujukeste, ikoonide ja kuldornamentidega, võib see sind tundideks ja päevadeks lõksu püüda, kui sul peaks tekkima tahtmine neid kõiki lähemalt uurida. Kindlasti roni trepist üles ja naudi kuplijalami galeriist avanevaid vaateid, mis on parimad linnas. Hetkel tegutseb katedraalis veel muuseum, mis pakub põhjalikku ekskursiooni, ent mõni aeg tagasi otsustasid kohalikud võimud katedraali vene õigeusu kirikule tagasi anda, mis ilmselt tähendab, et muuseum peab kolima. Vene meedia andmetel juhtub see juba juulis – nii et kiirusta!

alates 49.90€ LEIA LEND

shutterstock 367682588
Iisaku katedraal I Üks kõige olulisemaid Peterburi maamärke

Kaasani katedraal 

Iisaku katedraali ilmselt lähim võistleja, mis on kujundatud Vatikani Püha Peetruse basiilika järgi. Kaht neljast tiivast ei ehitatud iial lõpuni, kuid hoone on sellele vaatamata hiiglaslik ja imeilus. Käsu selle rajamiseks andis Paul I, üks Venemaa kummalisemaid ja õnnetuma saatusega valitsejaid. Ta oli Malta ordu suurmeister ning tundis suurt huvi vabamüürlaste pärandi vastu, kuid hukkus juba 46-aastasena riigipöördes. Võta endale asjatundlik giid ning sa üllatud, kui palju on selles veneõigeusklikus katedraalis vabamüürlaste mõistatusi ja sügavat sümbolismi.

alates 49.90€ LEIA LEND

Kaasani katedraal
Kaasani katedraal

Talvepalee 

See paik väärib vähemalt tervet päeva, eriti kui sind huvitavad kaunid kunstid. Varem Vene keisrite talvise residentsina kasutatud hoone on tänapäeval klassikaline kunstimuuseum, kus on vaatamiseks väljas üks maailma parimaid kogusid. Ja isegi kui sa ei ole eriline kunstinautleja, väärib Vene õukonna pillav luksus vaatamist. Tugevad muljed on garanteeritud. 

alates 49.90€ LEIA LEND

russia 2871200 1280
Vene tsaaride residents Talvepalee ja veel 5 ajaloolist ehitist, mis on sellega ühte ehitatud, moodustavad kokku Ermitaaži muuseumi

Avatavad sillad 

Peterburis on kokku 342 silda. Erilist tähelepanu väärib neist 22 – need on avatavad sillad, linna veel üks tuntud maamärk. Navigatsioonihooajal avatakse sillad öösiti, et laevad saaksid Neevat mööda üles- ja allavoolu läbi linna liikuda. Sa lihtsalt pead jälgima, kuidas sildu tõstetakse! Vali ükskõik milline sild välja või rendi hoopis auto ja sõida mööda kallast, et jälgida kõiki ükshaaval. Pakutakse ka ekskursioone sildade sisemusse, et näha, kuidas avamismehhanism töötab.  

Hoia sildade avanemise graafikut käepärast ka siis, kui kauaks linna peale jääd, sest võib-olla pead siis öömajale pääsemist varaste hommikutundideni ootama: kui sillad on üles tõstetud, muutuvad teatud piirkonnad Peterburist täielikult ligipääsmatuks.  

alates 49.90€ LEIA LEND

russia 2396022 1280
AVATAVAD SILLAD I Navigatsioonihooajal avatakse sillad öösiti, et laevad saaksid Neevat mööda üles- ja allavoolu läbi linna liikuda.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris suvi 2017