Odessa - ühendab põlvkondi ja kultuure

Tekst: Anu Jõesaar Pildid: Danil Sorokin & Daniil Kuzelev, Unsplash Avaldatud: 17 | jaanuar | 2018

ODESSA ON OMAPÄRASE KULTUURI JA PÕNEVA AJALOOGA LINN, KUS LEIDUB KÕIKE, NII NENDELE, KES SOOVIVAD RANNAS PIKUTADA, KUI KA TRIPSTERITELE, KEDA EI HUVITA TAVALISED PAIGAD.

Sädelev sünnipäevapidu | Nordica saab 3! | Kampaania 7.-13.03.2019

alates 96.99€ SINU LENNU LEIDJA

Odessa suvepuhkus kuurort Nordica FlyNordica Photo Danil Sorokin Unsplash2
Odessa on alati olnud väga kosmopoliitne linn. Tõenäoliselt oli see algusest peale nii mõeldud.

ODESSAST tavatsetakse rääkida kui nähtusest, mitte kui linnast. Oma miljoni elanikuga on see Ukraina suuruselt kolmas linn ja riigi suurim sadam. Samas ei ole Odessa õieti ukrainalik ega ka venelik linn, olgugi et selle asutas 1794. aastal keisrinna Katariina II Tsaari-Venemaa lõunapealinnaks.

Sädelev sünnipäevapidu | Nordica saab 3! | Kampaania 7.-13.03.2019

alates 96.99€ SINU LENNU LEIDJA

Odessa suvepuhkus kuurort otselennud Tallinnast Nordica FlyNordica
Kaunis arhitektuur, Musta mere rannaäär, garanteeritud maitseelamused ja kirev programm teevad Odessast ühe enim külastatava sihtkoha.

Küllap on kõik Eesti kandist saabuvad turistid valmis kohtuma unikaalse Odessa juudi huumoriga. Märksa vähem oodatakse Prantsuse arhitektuuri. Austria arhitektide loodud Odessa ooperi- ja balletiteater võtab paljudel esimesel kohtumisel lihtsalt hinge kinni. Seda on lihtne seletada, kui teada, et endises Vene impeeriumis leidub vaid kaks peaaegu tühjale kohale, plaanipäraselt ja euroopalikult ehitatud linna: Peterburi ja sellest sada aastat noorem Odessa. Peterburi joonistasid Itaalia arhitektid, Odessa Prantsuse omad. 

Eestist saabuvatele turistidele on Ukraina odav ja seal ei pea seletama, et Eesti on „riik, mis asub Soome all”. Meid teatakse ja tuntakse. Odessa muljetest kujuneb aga põlvkondi liitev vestlusteema veel pikaks ajaks, sest seal kogetu huvitab paljusid ja ka vanaisadel-vanaemadel võib olla mälestusi samadest kohtadest.

Sädelev sünnipäevapidu | Nordica saab 3! | Kampaania 7.-13.03.2019

alates 96.90€ SINU LENNU LEIDJA

Odessa Mere aeaeres Nordica 980x500
Odessa mere ääres

LAPSEPÕLVE OTSIMAS.

Noored Tartu turundusinimesed otsustasid sügisese puhkusenädala veeta Ukrainas ja osa sellest Odessas. Mattias Jõesaar (26): „Mõnes mõttes otsisime sealt lapsepõlve. Kui öelda nimi „Odessa”, meenub mulle umbes 15 aastat tagasi Eesti teleekraanil näidatud reklaam, kus soni kandvalt arbuusikaupmehelt küsiti, kus mingi tänav asub. Ta andis küsijale arbuusi hoida, et saaks ise kätega vehkides seletada, et kust tema peaks sellist asja teadma. Meie otsisime samasugust soniga arbuusikaupmeest.”

Mattias tunnistab, et see stereotüüp murenes juba esimestel minutitel. Inimesed Odessas ei kandnud sonisid ega müünud arbuuse. Ei täitunud ka noormeeste lootus sõita ringi valge Volga tagaistmel. „Vaid korra õnnestus saada VAZ 2101 ehk kopeika tüüpi takso peale ja sedagi pidi tikutulega otsima.” Odessas sõidab taksot muide peaaegu iga auto,  tuleb vaid hinnas kokku leppida. „Õnnestus külastada lõbustusparki, mis nägi välja täpselt nagu meie lapsepõlves, justkui oleks meie Tivoli tuuri varustus otsejoones sinna viidud,” meenutas Jõesaar.

Sädelev sünnipäevapidu | Nordica saab 3! | Kampaania 7.-13.03.2019

alates 96.99€ SINU LENNU LEIDJA

Odessa taenavad suegisel Nordica 980x500
Odessa sügistuledes

VEINIKULTUURI JÄLGEDES.

Odessa entusiast Eestis, Ülemaailmse Odessiitide Klubi liige Raivo Raidam (58) on olnud Odessaga seotud ligi 40 aastat ja tutvustab seda ka  kui Euroopa veinikultuuri üht lähtepunkti. Antiikajal arendasid viinamarjakasvatust ja veinivalmistamist kreeklased, kelle Vahemere ja Musta mere rannikule rajatud kolooniatest üks asus praeguse Odessa kohal juba ammu enne kristlikku ajaarvamist. „Suurejooneliseks läks asi 19. sajandi algupoolel, kui Napoleoni järel Prantsusmaal käinud venelased eesotsas krahv Vorontsoviga armusid Prantsuse veinidesse, iseäranis šampanjadesse.” Bordeaux’ ja Burgundiaga samal paralleelil asuv veini, konjaki ja grappa valmistamise piirkond, mille keskuseks on Šveitsist pärit prantslaste asutatud Šabo, jääb Odessast 80 kilomeetri kaugusele. Odessa linnas Prantsuse bulvaril tegutseb aga tänini kaks prantslaste 19. sajandil asutatud ettevõtet: Odessa Vahuveinitehas ja Odessa Veinitehas Frantsuzskij Bulvar,  kus valmistatakse nii veine, vahuveine kui ka brändit.

Sädelev sünnipäevapidu | Nordica saab 3! | Kampaania 7.-13.03.2019

alates 96.99€ SINU LENNU LEIDJA

Odessa arhitektuur suvepuhkus kuurort summer Nordica FlyNordica Photo Daniil Kuzelev Unsplash
Hingake sisse ajaloolist revolutsioonide- ja tsaarideaegset Odessa õhku.

RÕÕMSAD JA ANDEKAD ODESSIIDID.

Raivo Raidam naudib odessiitide rõõmsat ja vitaalset ellusuhtumist ja tabavat huumorit, millega käib kaasas kõrge enesehinnang. Ka Mattias Jõesaar imetleb kohalike noorte andekust: „Sattusime Odessas ühte keldris asuvasse karaokebaari. Kohalik noor, sõbralik ja elav seltskond jõi viina nagu vett ja mõni seisis vaevu püsti. Aga kui needsamad neljapäevaõhtut nautivad noored mikrofoni taha jõudsid, tuli sealt puhast kulda. Mõni ei jõudnud püstigi seista, istus oma kohal, jõi viina ja laulis mikrofoni, nagu tuleks laul otse maki pealt. Tekkis tunne, nagu oleksime sattunud Ukraina superstaarisaate vilistlaste kokkutulekule. See tegi meie enda esitusele kõvasti häbi ja tõenäoliselt olime ainsad, kelle käest karaoke eest raha küsiti.”

Sädelev sünnipäevapidu | Nordica saab 3! | Kampaania 7.-13.03.2019

alates 96.99€ SINU LENNU LEIDJA

Odessa Nordica 980x500
Odessa au ja uhkus - imekaunis ooperimaja

VIIMANE AEG SAADA NÕUKAELAMUSI.

Odessa reis tähendas noortele eestlastele ühtlasi sattumist Euroopa poliitiliste sündmuste keskpunkti lähistele. Mattias Jõesaar lisab: „Odessa võlu seisnes meie silmis ka selles, et see asub üsna lähedal tunnustamata Transnistria  riigile, mis on arvatavasti endiselt kõige nõukogulikum osa endisest Nõukogude Liidust. Odessast on Transnistria pealinn Tiraspol paari tunni bussisõidu kaugusel.” Liinil Odessa−Tiraspol− Chişinău sõidab ka rong. „See, et meie põlvkond on üles kasvanud Läänes ja meie vanemad Idas, ei tähenda seda, et me peaksime Ida unustama. Kõik, mis jääb meist itta, kõik endine Nõukogude Liit ei ole see, mida võib näha Hollywoodi filmidest või saatest „Võimalik vaid Venemaal”. Jah, ka seda võib siin-seal leida, kuid aasta-aastalt üha vähem,” võtab Mattias reisimuljed kokku.

Artikkel ilmus Nordica pardaajakirja Time Flies numbris kevad 2016